Zeci de șoferi sancționați în Constanța. Polițiștii au reținut 23 de permise de conducere într-o singură zi

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Constanța – Serviciul Municipal de Siguranță Rutieră au desfășurat, la data de 25 iunie, o amplă acțiune pentru creșterea gradului de siguranță pe drumurile publice și prevenirea accidentelor rutiere.

În cadrul controalelor, oamenii legii au verificat 48 de autovehicule, iar în urma neregulilor constatate au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 30.000 de lei.

Totodată, polițiștii au dispus reținerea a 23 de permise de conducere, în vederea suspendării dreptului de a conduce.

Cele mai multe permise au fost reținute pentru neacordarea priorității de trecere vehiculelor11 cazuri, urmate de 7 cazuri de neacordare a priorității pietonilor, 3 cazuri de nerespectare a culorii roșii a semaforului și 2 depășiri neregulamentare.

Polițiștii reamintesc că șoferii care nu acordă prioritate de trecere riscă o amendă cuprinsă între 1.125 și 1.620 de lei, precum și suspendarea permisului de conducere pentru o perioadă de 60 de zile.

În situația în care neacordarea priorității conduce la producerea unui accident rutier soldat cu pagube materiale, perioada de suspendare a permisului se prelungește cu încă 30 de zile.

Prin astfel de acțiuni, polițiștii urmăresc reducerea numărului accidentelor rutiere și responsabilizarea participanților la trafic.

EVENIMENT

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *