Trei șoferi băuți, prinși pe drumurile din județul Constanța în aceeași zi. Unul avea o alcoolemie de 0,91 mg/l în aerul expirat

Polițiștii rutieri din județul Constanța au depistat, în cursul zilei de 25 iunie, trei bărbați care s-au urcat la volan după ce ar fi consumat alcool. În toate cazurile au fost deschise dosare penale, iar șoferii au fost transportați la spital pentru recoltarea probelor biologice necesare stabilirii alcoolemiei în sânge.

Unul dintre cazuri a fost înregistrat pe DN3, în zona municipiului Constanța, unde polițiștii din cadrul Serviciului Municipal de Siguranță Rutieră au oprit pentru control o autoutilitară condusă de un bărbat de 43 de ani.

În urma testării cu aparatul etilotest, rezultatul a indicat 0,63 mg/l alcool pur în aerul expirat. Șoferul a fost condus la spital pentru recoltarea probelor biologice, iar cercetările continuă.

Tot în municipiul Constanța, în jurul orei 18:30, polițiștii au identificat un bărbat de 62 de ani, care conducea un autoturism pe strada Spătar Nicolae Milescu.

Testarea cu aparatul etilotest a indicat o alcoolemie de 0,91 mg/l alcool pur în aerul expirat, cea mai ridicată dintre cele trei cazuri. Și acesta a fost transportat la spital pentru stabilirea alcoolemiei în sânge.

Al treilea șofer a fost depistat în jurul orei 09:40, de polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Cogealac, pe strada Principală din localitatea Corbu.

Este vorba despre un bărbat de 66 de ani, care a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând 0,55 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost, de asemenea, condus la spital pentru recoltarea probelor biologice.

În toate cele trei cazuri, polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea împrejurărilor în care au fost comise faptele și dispunerea măsurilor legale.

EVENIMENT

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *