Cod galben de caniculă în mai multe regiuni din țară. Temperaturile urcă până la 34 de grade

Administrația Națională de Meteorologie a emis un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, valabil luni, 22 iunie, între orele 12:00 și 21:00.

Avertizarea vizează Maramureșul, nordul și centrul Transilvaniei, nord-estul Moldovei, sudul Olteniei și sud-vestul Munteniei, unde temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 34 de grade Celsius.

Meteorologii avertizează că indicele temperatură-umezeală va atinge pragul critic de 80 de unități, ceea ce va accentua senzația de disconfort termic.

De asemenea, până miercuri, 24 iunie, ora 21:00, este în vigoare o informare meteorologică privind vremea călduroasă în majoritatea regiunilor țării. Cele mai ridicate temperaturi sunt așteptate în nord-vestul și sudul României.

Specialiștii recomandă evitarea expunerii prelungite la soare în orele de vârf, consumul unei cantități suficiente de lichide și limitarea activităților fizice intense în exterior.

ACTUALITATE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *