Cod galben de furtuni, vijelii și grindină. ANM anunță ploi torențiale în mai multe zone ale țării
Administrația Națională de Meteorologie a emis două avertizări cod galben de instabilitate atmosferică, valabile luni și marți, în mai multe regiuni ale țării.
Luni, 22 iunie, între orele 12:00 și 21:00, la munte, în Banat, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei sunt prognozate averse torențiale, descărcări electrice frecvente, intensificări ale vântului și căderi de grindină.
Rafalele de vânt pot atinge viteze de 50-70 km/h, iar cantitățile de apă vor ajunge local la 25 l/mp și izolat pot depăși 40 l/mp.
O nouă avertizare cod galben va fi în vigoare marți, 23 iunie, între orele 12:00 și 21:00, pentru zona montană, sudul Banatului, precum și vestul și nordul Olteniei.
Meteorologii precizează că fenomene de instabilitate atmosferică se pot manifesta izolat și în alte regiuni ale țării.

