Cod galben de furtuni, vijelii și grindină. ANM anunță ploi torențiale în mai multe zone ale țării

Administrația Națională de Meteorologie a emis două avertizări cod galben de instabilitate atmosferică, valabile luni și marți, în mai multe regiuni ale țării.

Luni, 22 iunie, între orele 12:00 și 21:00, la munte, în Banat, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei sunt prognozate averse torențiale, descărcări electrice frecvente, intensificări ale vântului și căderi de grindină.

Rafalele de vânt pot atinge viteze de 50-70 km/h, iar cantitățile de apă vor ajunge local la 25 l/mp și izolat pot depăși 40 l/mp.

O nouă avertizare cod galben va fi în vigoare marți, 23 iunie, între orele 12:00 și 21:00, pentru zona montană, sudul Banatului, precum și vestul și nordul Olteniei.

Meteorologii precizează că fenomene de instabilitate atmosferică se pot manifesta izolat și în alte regiuni ale țării.

ACTUALITATE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *