Doi șoferi fără permis, depistați de polițiștii de frontieră ai Gărzii de Coastă. Unul conducea și o remorcă neînmatriculată
Polițiștii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au descoperit, în urma unor controale desfășurate în zona de competență, două cazuri de încălcare a legislației rutiere. Este vorba despre un cetățean canadian și un cetățean român care conduceau vehicule fără a deține permis de conducere valabil.
Primul caz a fost înregistrat pe 22 iunie 2026, când polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Negru Vodă au oprit pentru control un ansamblu de vehicule format dintr-un microbuz și o remorcă, condus de un cetățean canadian.
În urma verificărilor efectuate, oamenii legii au constatat că șoferul nu deținea un permis de conducere valabil pentru categoria de vehicul condus. De asemenea, remorca tractată era neînmatriculată.
Cel de-al doilea caz a fost depistat pe 23 iunie, de polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Tulcea. Aceștia au verificat un autoturism condus de un bărbat român, în vârstă de 44 de ani.
Verificările au arătat că vehiculul nu era înmatriculat, iar conducătorul auto nu deținea permis de conducere valabil.
În ambele situații, polițiștii de frontieră au deschis dosare de cercetare penală pentru săvârșirea infracțiunilor de conducere a unui vehicul fără permis de conducere și punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat.
La finalizarea cercetărilor, vor fi dispuse măsurile legale care se impun, conform prevederilor în vigoare.

