Aur european pentru Bianca Mei-Roșu! Constănțeanca a cucerit titlul continental la U21
Sportul constănțean are din nou motive de mândrie. Bianca Mei-Roșu a cucerit titlul de campioană europeană la tenis de masă, în proba de simplu feminin U21, la Campionatele Europene desfășurate la BTarena.
Sportiva legitimată la LPS Nicolae Rotaru Constanța și CSM Constanța a avut un parcurs remarcabil și s-a impus în finală în fața slovenei Sara Tokic, cu scorul de 4-1 (11-8, 11-8, 5-11, 13-11, 13-11).
La finalul unui meci intens, Bianca s-a bucurat de succes alături de antrenoarea sa, Anamaria Sebe, confirmând încă o dată statutul său de una dintre cele mai valoroase tinere sportive ale Europei.
Performanța completează un palmares impresionant. Constănțeanca a câștigat titlul european U19 la simplu în 2024 și a devenit campioană europeană U21 la dublu în 2023 și 2024.
Ziua de concurs a adus o nouă medalie importantă pentru Bianca Mei-Roșu, care a devenit și vicecampioană europeană la dublu feminin. Alături de ucraineanca Veronika Matiunina, sportiva din Constanța a obținut argintul european după finala pierdută în fața perechii poloneze formate din Anna Brzyska și Zuzanna Wielgos.

