Canicula pune stăpânire pe România. Urmează trei zile cu temperaturi extreme

Administrația Națională de Meteorologie anunță că valul de căldură continuă să afecteze România și se va intensifica la începutul săptămânii viitoare. În timp ce pentru ziua de duminică sunt în vigoare avertizări de cod galben, portocaliu și roșu, de luni, 29 iunie, codul portocaliu va fi extins în Dobrogea, iar mare parte din țară va rămâne sub cod roșu de caniculă.

Până luni, 29 iunie, la ora 10.00, Dobrogea și sud-estul Munteniei se află sub cod galben. Meteorologii estimează temperaturi maxime cuprinse între 30 și 34 de grade, iar disconfortul termic va fi accentuat. Indicele temperatură-umezeală va atinge pragul critic, iar nopțile vor rămâne tropicale, cu minime între 19 și 21 de grade, local chiar 23-24 de grade pe litoral și în Delta Dunării.

În același interval, Banatul, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și Moldovei sunt sub cod portocaliu, unde sunt prognozate temperaturi de 34-38 de grade și un disconfort termic accentuat. Cea mai gravă situație este în Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei, aflate sub cod roșu. În aceste regiuni sunt așteptate temperaturi extreme, de 35-40 de grade, apropiate de recordurile absolute pentru sfârșitul lunii iunie.

Începând de luni, 29 iunie, ora 10.00, și până miercuri, 1 iulie, ora 10.00, valul de căldură se va intensifica și în Dobrogea. Regiunea va intra sub cod portocaliu de caniculă, iar temperaturile vor ajunge până la 38 de grade, cu valori de aproximativ 32 de grade în Delta Dunării. Disconfortul termic va fi accentuat, iar nopțile vor rămâne tropicale, cu temperaturi minime între 20 și 24 de grade.

Tot de luni, cea mai mare parte a țării va fi sub cod roșu de caniculă. Banatul, Crișana, Maramureșul, Transilvania, Moldova, Oltenia și jumătatea vestică a Munteniei vor înregistra temperaturi maxime cuprinse între 35 și 41 de grade, cele mai ridicate valori fiind estimate în Banat și Crișana. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar nopțile vor rămâne foarte calde.

Meteorologii precizează că, în după-amiaza și seara zilei de marți, gradul de instabilitate atmosferică va crește, în special în zonele de deal și de munte, unde sunt posibile averse și descărcări electrice.

ACTUALITATE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *