Cod galben de caniculă în Dobrogea până duminică. Temperaturile urcă la 34 de grade, iar disconfortul termic se accentuează

Dobrogea rămâne sub influența valului de căldură și în acest sfârșit de săptămână. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis două avertizări succesive de Cod galben, care vizează temperaturi ridicate și disconfort termic accentuat în județele Constanța și Tulcea.

Prima avertizare este valabilă în intervalul 27 iunie, ora 10:00 – 28 iunie, ora 10:00. Meteorologii anunță temperaturi maxime cuprinse între 28 și 33 de grade Celsius, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Minimele nocturne vor varia între 17 și 21 de grade.

A doua atenționare intră în vigoare în intervalul 28 iunie, ora 10:00 – 29 iunie, ora 10:00, când căldura se va intensifica. Temperaturile maxime vor ajunge, în general, la 30-34 de grade Celsius, iar disconfortul termic se va menține accentuat. Pe timpul nopții, minimele vor fi cuprinse între 19 și 21 de grade, iar pe litoral și în Delta Dunării vor urca până la 23-24 de grade.

Pentru a veni în sprijinul populației în această perioadă, farmaciile din municipiul Constanța rămân puncte de sprijin, unde persoanele afectate de temperaturile ridicate se pot hidrata și răcori. În majoritatea farmaciilor este disponibilă gratuit și măsurarea tensiunii arteriale.

Reprezentanții Serviciului Protecție Civilă recomandă populației:

  • evitarea expunerii la soare între orele 11:00 și 18:00;
  • setarea aparatelor de aer condiționat la o temperatură cu aproximativ 5 grade mai mică decât cea exterioară;
  • evitarea utilizării ventilatoarelor atunci când temperatura depășește 32°C;
  • purtarea hainelor lejere, în culori deschise, și a pălăriilor de soare;
  • consumul a 1,5-2 litri de lichide pe zi, fără a aștepta apariția senzației de sete, fiind recomandat un pahar cu apă la fiecare 15-20 de minute;
  • evitarea consumului de alcool și a băuturilor bogate în cofeină sau zahăr, care favorizează deshidratarea;
  • limitarea efortului fizic intens în aer liber;
  • acordarea unei atenții speciale copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu dizabilități;
  • menținerea unei temperaturi suportabile în locuință, prin închiderea ferestrelor și a draperiilor pe timpul zilei, aerisirea dimineața și seara și reducerea utilizării aparatelor care degajă căldură.

Pentru sesizarea problemelor provocate de temperaturile ridicate sau pentru solicitarea intervenției autorităților, constănțenii pot apela:

  • 0241 550 055 – Dispeceratul Primăriei Municipiului Constanța;
  • 0737 552 271 – Dispeceratul Serviciului Protecție Civilă.
ACTUALITATE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *