Doi urmăriți internațional au fost aduși în România din Spania. Unul fusese condamnat la 11 ani de închisoare pentru viol
Poliția Română a adus în țară, la data de 24 iunie 2026, doi bărbați urmăriți internațional, pe numele cărora existau mandate de executare a unor pedepse privative de libertate. Ambii au fost extrădați din Spania și încarcerați după sosirea în România.
Primul dintre aceștia este un bărbat în vârstă de 47 de ani, din București, condamnat pentru săvârșirea infracțiunii de viol. Pe numele său, Judecătoria Sectorului 4 București a emis un mandat de executare a unei pedepse de 11 ani de închisoare.
Tot în aceeași zi, autoritățile române au adus din Spania un bărbat de 48 de ani, urmărit internațional pentru infracțiuni la regimul rutier. Acesta avea emis de Judecătoria Aiud un mandat de executare a unei pedepse de 2 ani și 6 luni de închisoare.
Potrivit Poliției Române, după finalizarea procedurilor de predare, cei doi au fost încarcerați în unități de detenție, unde își vor executa pedepsele dispuse de instanțele de judecată.

