Farul Constanța a transferat un mijlocaș francez cu experiență în Superligă

Farul Constanța continuă campania de întărire a lotului și a anunțat transferul mijlocașului defensiv Tony Njike. Fotbalistul franco-camerunez a semnat un contract valabil pentru următorii doi ani cu formația pregătită de Ianis Zicu.

În vârstă de 28 de ani, Tony Njike deține dublă cetățenie, franceză și cameruneză, iar în ultimele două sezoane a evoluat pentru Quevilly-Rouen Métropole (QRM), echipă din Liga a 3-a franceză. În cele 51 de meciuri disputate, mijlocașul a contribuit cu cinci pase decisive.

Njike nu este la prima experiență în fotbalul românesc. În sezonul 2022-2023, acesta a îmbrăcat tricoul celor de la FC Argeș, pentru care a bifat 37 de partide în toate competițiile și a oferit patru assist-uri.

De-a lungul carierei, fotbalistul a mai trecut pe la Châteauroux, Ajaccio, Cholet și Bordeaux B, club la care și-a făcut și junioratul.

Prin această mutare, Farul Constanța își întărește compartimentul median cu un jucător experimentat, care cunoaște deja fotbalul din România și care poate aduce un plus de consistență în linia de mijloc a formației de la malul mării.

SPORT

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *